Free shipping

Hızlı Kargo

Money back

%100 Para İade Garantisi

Support

7/24 Destek

media

Hangi Türler, Ne Zaman ve Nasıl Kullanılır

2020'un sonlarında Çin'de yeni bir koronavirüs ortaya çıktı. O zamandan beri hızla dünyaya yayıldı. Bu yeni koronavirüs SARS-CoV-2, neden olduğu hastalığa COVID-19 denir .


COVID-19'lu bazı kişilerde hafif bir hastalık olsa da, diğerleri nefes darlığı , zatürree ve hatta solunum yetmezliği yaşayabilir . Yaşlı bireyler ve altta yatan sağlık sorunları olanlaren fazla risk altındaGüvenilir Kaynak ciddi hastalık için.


Son zamanlarda enfeksiyonu önlemek için yüz maskeleri kullanma hakkında çok şey duymuş olabilirsiniz. Aslında,son bir çalışmaGüvenilir Kaynak ülkenin ilk ithal davasını takiben Tayvan'da yüz maskeleriyle ilgili aramaların Tayvan'da artış gösterdiğini tespit etti.


Peki, yüz maskeleri etkili midir ve eğer öyleyse, ne zaman takmalısınız? Bu sorunun yanıtlarını ve daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.


HEALTHLINE'IN CORONAVIRUS KAPSAMI

Mevcut COVID-19 salgını hakkında canlı güncellemelerimizden haberdar olun . Ayrıca, nasıl hazırlanacağı, önleme ve tedavi önerileri ve uzman önerileri hakkında daha fazla bilgi için coronavirus merkezimizi ziyaret edin .


Üç ana yüz maskesi türü nedir?

COVID-19 önlenmesi için yüz maskeleri duyduğunuzda, genellikle üç tiptir:


ev yapımı bez yüz maskesi

ameliyat maskesi

N95 solunum cihazı

Her birini aşağıda biraz daha ayrıntılı olarak inceleyelim.


Ev yapımı kumaş yüz maskeleri

Virüsün semptomları olmayan insanlardan yayılmasını önlemek için, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) şimdi öneriyorGüvenilir Kaynak herkesin bez yüz maskeleri takması gibi ev yapımı yüz maskeleriGüvenilir Kaynak, diğer yerlere 6 metrelik mesafeyi korumanın zor olduğu halka açık yerlerde. Bu öneri, sosyal mesafenin devam ettirilmesine ve uygun hijyen uygulamalarına ek olarak sunulmaktadır.


Öneriler şunları içerir:


Kamu ortamlarında, özellikle marketler ve eczaneler gibi toplum temelli önemli iletim bölgelerinde bez yüz maskeleri giyin.

2 yaşın altındaki çocuklara, nefes darlığı çekenlere, bilinçsiz olanlara veya maskeyi kendi başlarına çıkaramayan kişilere bez yüz maskeleri koymayın.

Bu kritik malzemelerin sağlık çalışanları ve diğer tıbbi müdahale ekipleri için ayrılması gerektiğinden, cerrahi maskeler veya N95 solunum maskeleri yerine bez yüz maskeleri kullanın.

Sağlık uzmanları, ev yapımı yüz maskeleri kullanırken çok dikkatli olmalıdır. Bu maskeler tercihen yüzün tüm ön ve yanlarını kaplayan ve çeneye veya altına uzanan bir yüz siperi ile birlikte kullanılmalıdır.

NOT: Her kullanımdan sonra ev yapımı bez maskelerini yıkayın. Çıkarırken gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmamaya dikkat edin. Çıkardıktan hemen sonra ellerinizi yıkayın.


Ev yapımı yüz maskelerinin faydaları

Kumaş yüz maskeleri evde ortak malzemelerden yapılabilir, bu nedenle sınırsız bir tedarik vardır.

Virüsün konuşma, öksürme veya hapşırma yoluyla bulaşma belirtileri olmayan kişilerin riskini azaltabilirler.

Herhangi bir maske kullanmamaktan daha iyidir ve özellikle sosyal mesafenin korunmasının zor olduğu yerlerde biraz koruma sağlarlar.

Ev yapımı yüz maskelerinin riskleri

Yanlış bir güvenlik duygusu sağlayabilirler. Ev yapımı yüz maskeleri bir dereceye kadar koruma sunarken, cerrahi maskelerden veya solunum maskelerinden çok daha az koruma sağlarlar. Bir2008 çalışmasıGüvenilir Kaynak ev yapımı yüz maskelerinin cerrahi maskelerin yarısı kadar etkili olabileceğini ve N95 solunum cihazlarından 50 kat daha az etkili olabileceğini belirtmiştir.

Diğer koruyucu önlemlere olan ihtiyacı değiştirmez veya azaltmazlar. Uygun hijyen uygulamaları ve sosyal mesafeler hala kendinizi güvende tutmanın en iyi yöntemleridir.

Cerrahi maskeler

Cerrahi maskeler, burnunuzu, ağzınızı ve çenenizi kaplayan tek kullanımlık, gevşek oturan yüz maskeleridir. Genellikle aşağıdakiler için kullanılır:


kullanıcıyı spreylerden, sıçramalardan ve büyük partikül damlacıklarından koruyun

potansiyel olarak enfeksiyöz solunum salgılarının kullanıcıdan başkalarına yayılmasını önlemek

Cerrahi maskeler tasarımda değişiklik gösterebilir, ancak maskenin kendisi genellikle düz ve dikdörtgen şeklinde kıvrımlı veya kıvrımlıdır. Maskenin üstünde burnunuzda oluşabilecek metal bir şerit bulunur.


Elastik bantlar veya uzun, düz bağlar, giyerken cerrahi maskeyi yerinde tutmaya yardımcı olur. Bunlar kulaklarınızın arkasında ya da başınızın arkasında bağlanabilir.


N95 solunum maskeleri

Bir N95 maskesi daha sıkı oturan bir yüz maskesi. Sıçramalara, spreylere ve büyük damlacıklara ek olarak, bu solunum cihazı da filtreleyebilirYüzde 95Güvenilir Kaynakçok küçük parçacıkların. Buna virüsler ve bakteriler dahildir.


Maskenin kendisi genellikle dairesel veya oval şekildedir ve yüzünüze sıkı bir sızdırmazlık sağlamak için tasarlanmıştır. Elastik bantlar, yüzünüze sıkıca tutmanıza yardımcı olur. Bazı tiplerde nefes verme ve ısı ve nem birikmesine yardımcı olabilecek bir ekshalasyon valfi adı verilen bir ek olabilir.


N95 maskeleri tek bedene uygun değildir. Uygun bir sızdırmazlığın oluştuğundan emin olmak için kullanımdan önce uygun testler yapılmalıdır. Maske yüzünüze etkili bir şekilde yapışmazsa, uygun korumayı alamazsınız.


Uygunluk testinden sonra, N95 solunum cihazı kullanıcıları her taktıklarında bir mühür kontrolü yapmaya devam etmelidir. Bazı gruplarda sıkı bir mühür sağlanamayacağına dikkat etmek de önemlidir. Bunlar çocukları ve sakalları olan insanları içerir.


  • May 17, 2020
  • Yorumlar: 0
Yorumlar: 0

Yorum yok

Bir Yanıt Bırak

E-posta adresiniz yayınlanamıyor. Gerekli alanlar işaretlendi*